Jak vybrat šperk podle tvaru obličeje

Tvary obličejů

Na začátku tohoto článku bych ráda zmínila myšlenku, že žena by si měla vybírat šperk, v kterém se cítí krásná, výjimečná a svá.

Jak si však vybrat, když si nejsem jistá, co mi bude slušet?

Při výběru šperků je mnoho elementů, které mohou určitý typ šperků upřednostnit před jinými a naopak.  Mezi ty hlavní se počítá tvar obličeje.  Dobře zvolený tvar náušnic může vyzdvihnout Vaše rysy a podtrhnout Váš celkový vzhled.

Vybíráte-li dárek pro svou milou, galánku, ženu, maminku, kamarádku či se chcete sama potěšit, zde je malá nápověda, na co brát při výběru ohled.

Můžeme říci, že základních tvarů obličejů poznáme šest. Oválný, kulatý, hranatý, trojúhelníkový, diamantový a protáhlý. Každý z nás však může být mixem více tvarů, každý jsme originál. Jeden tvar však vždy převládá a ten, by jste měli znát.

 • Náušnice hodící se ke kulatému tvaru obličeje:

Kulatý obličej svým tvarem jak už název napovídá, připomíná kruh. Délka a šířka obličeje jsou přibližně stejné. Tváře jsou poměrně výrazné, vystupují oblé rysy.

Ženy s kulatou tváří by se měly snažit podobu svého obličeje opticky prodloužit, zeštíhlit, přidat obličeji na ostřejších rysech. Tomuto typu obličeje budou hezky slušet dlouhé visací náušnice, které vytvoří efekt prodloužení, dále pak náušnice obdélníkové, trojúhelníkové, čtvercové, či tvar hvězdic. Můžete také zvolit nepravidelný tvar náušnic, štíhlejší se zajímavými křivkami, výraznější barvy. Tyto náušnice Váš obličej zharmonizují a zvýrazní Vaši přirozenou krásu.

U náhrdelníků doporučuji tvar do V, opticky prodlouží a zeštíhlí krk.

 

 • Náušnice hodící se k oválnému tvaru obličeje:

Oválný obličej se považuje za klasický tvar obličeje. Čelo je mírně širší než brada, má jemné kontury, Čelist je zaoblená, není ani úzká ani hranatá. Délka obličeje je zhruba 1,5 násobek šířky.

Ženy s oválnou tváří mají velkou volnost při výběru. Mohou experimentovat s různými tvary náušnic. Budou Vám slušet jak malé puzety, visací kruhy, korálky, kabošony, geometrické tvary, které podtrhnou symetrii Vašeho obličeje, tak i dlouhé a nápadné, extravagantní výstřelky módy.

Tvar náušnic tedy volte spíše podle toho, zda chcete docílit podoby oblého, jemného či ostřejšího obličeje. Zde hraje roli i účes. U sepnutých vlasů působí dlouhé visací náušnice elegantně, zatímco k volně rozpuštěným se hodí zase kulaté či puzetky.

 

 • Náušnice hodící se k hranatému tvaru obličeje:

Hranatý obličej má tvar čtverce či obdélníku. Čelo i čelist mají stejnou šířku, má široké a hranaté lícní kosti a nejvýraznějším prvkem je čelist.

Určitě nebude na škodu, když se ženy s ostřejšími rysy budou chtít trochu zjemnit a zaoblit. Pomoci oblých tvarů můžeme opticky potlačit silnou linii čelistí a zjemnit vzhled.  Vaše náušnice by měly být pestré a strhávat na sebe pozornost extravagantním tvarem či výraznou barvou.

Hezky budou působit například kolečka, kulaté či oválné kabošony, slzy, mírně hranaté náušnice, květiny. Drobné náušnice Váš obličej zjemní a zněžní. S visacími náušnicemi se obličej prodlouží. U visacích náušnic bych taktéž zvolila oblé tvary. Náušnice mohou být i větší a výraznější.

Náhrdelníky ve tvaru U Vám určitě budou slušet.

 

 • Náušnice hodící se k trojúhelníkovému tvaru obličeje:

Zkosený obličej vzdáleně připomíná tvar trojúhelníku. Není příliš velký, ani protáhlý. Čelo a lícní kosti jsou širší než čelist. Špičatá brada, baculaté tváře. Často mívá tvar srdce.

Pro ženy trojúhelníkovitých tvarů obličeje jsou vhodné náušnice, které opticky zjemní rysy a detaily obličeje. Od různých puzetek, korálků po kruhy. Všeobecně lze však říci, že se nemusí omezovat pouze na oblé tvary. Hezky budou vypadat visací náušnice, které vám opticky prodlouží obličej i pyramidové kousky náušnic, které vyváží dolní část obličeje s širokým čelem.

Vzhledem k ostré bradě, volte raději náhrdelníky více „ke krku“, které opticky zjemní její tvar.

 

 • Náušnice hodící se k diamantovému tvaru obličeje:

Jsou-li Vaše lícní kosti nejvýraznějším prvkem, čelo a brada jsou užší, obličej je protáhlého tvaru pak jsou to znaky obličeje diamantovéh. Je poměrně vzácnou formou obličeje.

Doporučuji zde vybírat poutavé a výraznější náušnice. Mohou to být puzety, taktéž to však mohou být vysací náušnice.

 

 • Protáhlý tvar obličeje:

Podobné jako u oválného tvaru, obličej je však mírně protáhlejší. Brada je špičatá nebo hranatá.

Jelikož je Vaše tvář úzká a dlouhá je dobré vybírat náušnice, které ji trochu rozšíří. Vaše náušnice by měly být pestré, ale ne příliš dlouhé.

 

 • Jak poznám tvar obličeje?

Postavte se před zrcadlo a sepněte si vlasy tak, aby jste dobře viděli linie svého obličeje a mohli vyhodnotit jeho tvar. Pozorně se podívejte na svou tvář a položte si pár otázek.

 • Podíváte-li se na linii vlasů a čelisti jaký je převážně tvar vašeho obličeje: úzký, průměrný, široký?
 • Představte si pomyslnou čáru přecházející linii Vaší čelisti. A pak si představte rovnoběžnou čáru procházející nejširším místem Vašeho čela. Je Vaše čelist širší než čelo, nebo naopak? Jsou šířky stejné? Můžete použít i metr, pro přesnost.
 • Jsou Vaše lícní kosti dominantou Vašeho obličeje? Jsou nejširší částí obličeje?
 • Změřte délku a šířku vašeho obličeje. Porovnejte je.
 • Podívejte se na bradu, je kulatá, čtvercová nebo špičatá?
 • Zhodnoťte výsledky s popisy tvarů.

Článek bychom chtěli dále doplňovat o fotografie a další zajímavé postřehy – budeme rádi, pokud nás opravíte nebo dáte k dispozici vlastní tipy a triky. Předem děkujeme! :-))